top of page

Опис досвіду роботи

Тема: «Розвиток креативного мислення на уроках музичного мистецтва як шлях формування духовної особистості».

«Без творчого життя особистість не

                                                    може бути вихованою, без творчості немислимі духовні, інтелектуальні,

 емоційні,естетичні взаємовідносини».

                                                         В.Сухомлинський

На рубежі другого і третього тисячоліть людство опинилося перед принципово новими цивілізаційними викликами, які потребують відповідних знань, компетентностей, внутрішньої позиції особистості, уміння діяти в нестандартних ситуаціях, швидко орієнтуватися у змінних умовах, створювати щось нове, а головне – діяти на засадах гуманності та духовності.

Стратегія сучасної освіти полягає у наданні можливості всім учням проявити свої здібності та творчий потенціал, мати можливість реалізувати свої плани. Ця позиція сприяє сучасним гуманістичним тенденціям розвитку вітчизняної школи, для якої характерна орієнтація педагогів на особистісні можливості учнів, їх розвиток.

Аналіз першоджерел науковців дає можливість стверджувати, що проблема розвитку креативного потенціалу знаходить відображення у працях А.С. Макаренка, С.Т. Шацького, В.О. Сухомлинського, І.Я. Лернера. В них розглядаються важливі умови ефективної організації процесу творчого мислення, філософські та соціологічні аспекти розвитку креативної особистості.

  Методологічною основою мого досвіду є наукові теорії та концепції: Дж. Гілфорда та Е. Торренса.

У відповідності до цього мною обрано тему над якою працюю: «Розвиток креативного мислення учнів як шлях формування духовної особистості учня».

Актуальність теми полягає у визначенні способів формування креативного мислення, забезпеченны умов для розвитку творчої особистості дитини;сприяє виконанню завдань Національної доктрини розвитку освіти; сприяє позитивній мотивації учнів до пізнавальної діяльності, потребі в самопізнанні, самореалізації та самовдосконаленні; дозволяє гарантувати досягнення певного стандарту освіти; забезпечує розвиток духовної особистості.

 актуальність якої полягає у визначенні  способів формування креативного мислення, розвитку особистості,обдарованості, для духовного оновлення нашої держави.

 та пошуків шляхів подолання недостатньої сформованості в учнів загальних дидактичних умінь, необхідних для самостійної контекстної оцінки

Уроки музичного мистецтва стимулюють до творчої діяльності, зокрема формують пізнавальні та емоційно-мотиваційні функції, розвивають творче мислення й комунікативність, а також позитивні якості характеру: систематичність, працьовитість, наполегливість у досягненні мети. На своїх уроках намагаюсь створити такі умови,у яких дитина почуває себе вільною у пошуку, не скованою рамками заборони. Вважаю,що розвитоккреативного мислення учнів залежить не  тількивідзмістунавчальноїдіяльності, а йвід технологійі методівнавчання. Прагнучи  зробити урок цікавим, я використовую різні методи начання, що є актуальними в системі мистецької освіти: метод розповіді та бесіди, методнаочності, ігровий метод, метод порівняння і зіставлення, метод узагальнення, метод «зруйнування», метод «емоційного заряду»,метод асоціативно-образного мислення,метод пошукової діяльності, метод художньо-педагогічної драматургії,  метод забігання наперед і повернення до вивченого матеріалу.

У своїй  практиці  використовую  нестандартні уроки:

урок – вікторина , урок – концерт,урок – інтерв’ю,урок – конкурс,

урок – дискусія,урок – захист,урок – подорож.

 

Вважаю,що уроки музики,проведені нетрадиційно, стимулюють творчість   учнів, створюють сприятливі умови для спільної  співпраці.

Дуже важливим на  моєму уроці є застосовування сучасних інформаційних технологій: електронний конструктор уроку, електронні музичні енциклопедії, відеоматеріали.

 Особливу увагу приділяю   слуханню музики.  Першочерговим завданням вважаю необхідно викликати емоційний відгук  дітей на мелодію: це обмін музичними враженнями, емоціями, роздумами. Ставлю питання для творчого пошуку: «Де можна використовувати цю музику у нашому житті, чи можна іі використати для кінофільму, мультфільму, на шкільних святах і т.д.» При аналізі музичних творів використовую ігровий метод «Композитор».Пропоную дітям уявити, себе  композитором  і відповісти на такі питання: «Якщо ви були композитором, яку музику ви написали до цієї пісні?Яку назву ви дали цьому музичному твору?Які музичні інструменти використали?Чому композитор дав таку назву твору?».Використовую гру  «Художник» у якій діти уявляють себе художниками і відповідають на такі питання: «Якщо ви були бхудожником які кольори ви вибрали для  своєї картини, щоб передати настрій музики?Щоб вам хотілося намалювати слухаючи цю музику?» Думаю, саме такі запитання сприяють розвитку креативного мислення й уяви учнів.

Щоб зацікавити дитину слухати музику,іноді  недостатньо розповісти дітям про стандартні біографічні дані композитора.  На уроках використовую розповідь про цікаві факти із життя композиторів,які вражають дітей, захоплюють і стимулюють подальшу роботу. Наприклад, коли  вивчається  творчість В.Моцарта,  можна розповісти  про такий випадок із життя великого генія. Шестирічний Моцарт гастролював з концертами, публіка вже звикла до маленького генія, їй хотілось чогось більшого. Заради забави слухачі примушували грати хлопчика по клавішам, які закривали рушником, а також захоплювалися коли він виконував важкі пасажі одним пальцем. Любі розваги публіки були для перевірки його тонкого слуху. Вольфганг чув  різницю між інтервалами в одну восьму тона, міг визначити висоту звука, взятого на любому із музикальних інструментів або на предметі. Це було дуже стомлено, тому що концерти на той час тривали по 4-5 годин.

   Є ще одна можливість зацікавити учнів слухати музику, нагадати про її лікувальні властивості, про те що вона знайшла своє застосування у методиці музичної терапії. Наприклад, музика Моцарта здатна підвищувати концентрацію, пам'ять і просторове сприйняття, стимулює мислення, допомагає  зосередитися.

Для розвитку творчої уяви,  творчого мислення учнів у 5 класі  при вивченні теми «Музика давніх епох:Греція» пропоную дітям придумати сюжет мультфільму про Грецію,та озвучити її грецькими мелодіями».

Використання ігрових елементів на уроках музичного мистецтва  дуже подобається дітям  різного шкільного віку, навіть пасивні діти стають активними учасниками цього процесу.

Використовую ігри-конкурси «Впізнай мелодію»,ігри-ісценізації,ігри-драматизації(розігрування епізодів з життя композиторів),пісня-гра (впізнай чий голос),

При вивченні теми у 6 класі «Романси та його різновиди(серенада)» після бесіди та прослуховування серенади пропоную учням провести її інсценізацію. Хлопчики виконують  серенаду,імітують гру та спів на музичному інструменті, а дівчата  мімікою, рухами  зображають,які емоції їх охоплюють.

Дуже цікавим і творчим для дітей є проектна діяльність. При вивченні теми  «Аранжування у музиці» у  7класі я розподіляю дітей на 3 групи. Кожна група отримує завдання: знайти сучасні аранжування класичних творів і представити їх  креативно для слухачів. У кожній групі працюють 4 учні: ведучі, яким необхідно цікаво представити свій проект;ді-джеї, що знаходять музичні твори та дають можливість їх прослухати;музикознавці,які розповідають про історію написання класичного твору,знайомлять з біографією автора,а також розповідають про сучасне аранжування твору;кореспонденти, які проводять інтерв'ю із залом, щодо вражень від прослуханого твору.

На своїх уроках музичного мистецтва я дослідила таку річ: дитина, яка не хоче слухати музику, не прагне зрозуміти її, не має емоційного відгуку, ніколи не стане на шлях творчого розвитку,розвитку духовної особистості. Саме тому на своїх уроках я намагаюся доторкнутись до дитячих сердець, знайти і почути емоційний відгук, використовуючи при цьому будь-які методи.

Досвід моєї роботи показує, що уміння і навички, набуті на уроках  музичного мистецтва, переносяться на інші, немузичні види діяльності дітей. Креативне навчання стає у нагоді учням у позакласній та позаурочній роботі, допомагає у профорієнтаційній роботі, сприяє формуванню уяви, винахідливості, творчих здібностей, допомагає створювати нові ідеї та втілювати їх у життя, здатне ефективно впливати на   формування патріотизму, моралі та інших загальнолюдських цінностей.

Ідучи на урок музичного мистецтва я завжди згадую такі слова :     «Який би  не був важкий наш педагогічний шлях,слід пам'ятати, що саме з уроків мистецтва починається розвиток творчої людини, людини яка в майбутньому обере неважливо яку професію, але вона буде спілкуватися у суспільстві і від неї буде залежати емоційний стан навколо».

«Вірте в талант і творчі сили   кожного вихованця!»

В.О.Сухомлинський.          

bottom of page