top of page

ЯК РОЗВИВАТИ ТВОРЧІ ЗДІБНОСТІ У ДІТЕЙ?

Розвиток здібностей - це актуальна тема, яка останнім часом цікавить багатьох людей. Творчі люди домагаються успіху в багатьох сферах. Як розвивати творчі здібності у дітей? Таке питання часто чують педагоги та вихователі.

 

Щоб зрозуміти, як саме організувати процес розвитку, слід з'ясувати, що розуміють під позначенням «творчий потенціал». Це поняття позначає цілу сукупність творчих якостей та можливостей особистості. За допомогою таких якостей людина може виразити себе і стати щасливим.

ЧИ У ВСІХ ДІТЕЙ Є ТВОРЧІ ЗДІБНості?

Існують різні точки зору на цю тему. Більшість фахівців вважає, що креативність дитини - це заслуга його батьків. У дитячих садках і школах дітей обмежують певними нормами і рамками. Тому наявність нестандартного мислення у малюка - це завдання батьків.

Є думка, що задатки особливих здібностей повинні бути у дитини від природи. Під задатками розуміють ступінь розвитку 1-й і 2-й сигнальної систем мозку. Таким чином, розрізняють художній тип (переважає перша сигнальна система), розумовий тип (переважає друга сигнальна система) і середній тип (системи врівноважені).

Діти, яких можна віднести до першого типу, отримують яскраві безпосередні враження від навколишніх об'єктів. Вони здатні миліть образами. У них живе і багата уява. Це емоційний тип. Люди, у яких переважає друга сигнальна система (розумовий тип) добре аналізують і систематизують інформацію. Вони схильні до абстрактного мислення. У будь-якому випадку задатки треба розвивати. Самі по собі вони можуть проявитися лише в незначній мірі.

Важливі моменти розвитку

Починати слід з самого раннього віку. Фахівці стверджують, що оптимальний час для початку - період з дитинства до 5 років. Розвинувши здібності у дитини, ви допоможете йому стати цікавою особистістю.

Будь-яке якість формується тільки в процесі активної діяльності. Не можна зробити висновок про наявність будь-яких здібностей у людини, що не спостерігаючи його в практичній діяльності. Якщо дитину ще не навчили музиці, то не можна говорити про його здібності у цій галузі. Тільки в ході правильного навчання можна зробити той чи інший висновок. Адже людина не народжується здатним до певної діяльності. Навички у нього формуються протягом життя. Тому правильна організація діяльності малюка має величезне значення.

Під впливом виховання і навчання дитина почне проявляти схильність до визначених сфер діяльності. Якщо є задатки і оптимально організовані заняття, то розвиток творчих здібностей у дитини відбувається дуже швидко. У такому випадку створюється ілюзія уроджених здібностей.

Що належить до творчих здібностей

Психологи розрізняють загальні та спеціальні здібності. Перша група включає в себе ті якості, які допомагають людині досягти успіху в різних видах діяльності. Це точність рухів, хороша пам'ять, кмітливість, хороша мова та ін. До другої групи входять здібності, необхідні для досягнення успіху в якійсь певній області: музичної, літературної, образотворчої і т. Д. У дитини можуть бути добре розвинені загальні та спеціальні здатності разом.

У дітей виділяють наступні основні групи здібностей:

  • творчу уяву (фантазія, інтуїція);

  • творче мислення (жвавість розуму);

  • практичне застосування методів організації творчої діяльності (прагнення пізнавати нове, прагнення до успіху і відкриттів).

Творчість - це захоплююче

Якщо діяльність малюка пов'язана з творчістю, то вона стає привабливим заняттям. У процесі такого заняття дитина починає думати і розвиватися. Діяльність такого роду пов'язана з новими відкриттями і можливостями. Малюк починає проявляти раніше приховані здібності.

Перші успіхи в діяльності стають потужним стимулом для дитини і батьків. Вони відчувають наснагу і з задоволенням продовжують заняття. Творча діяльність допомагає дитині зміцнити свою самооцінку, сприяє впевненості в собі і підвищує планку домагань.

Для правильного розвитку велике значення має уяву. Маленькі діти завжди виявляють його в процесі гри. Діючи з предметами в реальності, дитина придумує нереальні історії. Не варто припиняти такі ігри, так як в цей період відбувається зародження уяви. Склавшись в грі, воно перейде і на інші сфери діяльності малюка.

Діти не брешуть, вони просто фантазують. Уява проявляється в творі казок, віршиків, малюванні. Психологи рекомендують дорослим розвивати цю якість. Адже воно є основою для фантазії та креативного мислення. Існують різноманітні прийоми для розвитку уяви. Наприклад, можна розглядати лінії, хмари, тріщини або плями, намагаючись знайти в них схожість з певними предметами. Придумуйте дитині завдання на твір казок, віршів і цікавих історій.

Творче начало добре проявляється в процесі малювання. Заохочуйте ініціативу малюка. Просто чудово, якщо дитина додає якісь свої деталі до готового малюнку, придумує сюжет, змінює кольору і т. Д. Ваше позитивне ставлення до таких дій формує відмінний стимул для подальших занять.

ТРИ СПОСОБИ ПРИСКОРЕННЯ ТВОРЧОГО РОЗВИТКУ

1. Створення гармонійної і сприятливої атмосфери, доброзичливість. Батьки повинні всіляко заохочувати креативні ідеї дитини. Частіше хваліть малюка, не лайте його за помилки в процесі діяльності.

2. Створіть гарну матеріальну базу для творчого розвитку. У дитини повинна бути можливість практикуватися і вправлятися.

3. Стимулюйте розвиток здібностей, допомагаючи малюку вирішувати творчі проблеми. Відповідайте на питання дитини, не відмахується від них під приводом зайнятості.

http://ukrvolos.ru/pro-ditej/2415-jak-rozvivati-tvorchi-zdibnosti-u-ditej.html

bottom of page